Teorie komplexních systémů

Systémy, které nás obklopují, jsou „živé“.

Ať už se jedná o přírodu, naše tělo, lidskou společnost, neurony nebo počasí. Jsou dynamické, nelineární, rodí se a s neuvěřitelnou vnitřní silou samy sebe organizují. Pro svůj růst potřebují svobodu.

Jejich jednotlivé části neleží mrtvě vedle sebe jako cvrnkací kuličky v látkovém pytlíku, ale aktivně utvářejí své okolí a jsou vzájemně spojeny velmi propletenou sítí vztahů.

Volně přecházejí z řádu do chaosu a zpátky, neustále se mění a jsou neuvěřitelně nádherné. Díky fraktální dimenzi vypadá větvička svým tvarem jako zmenšenina celého stromu. Nesnášejí uniformitu. Každý člověk, každé stéblo trávy, každá sněhová vločka, všechno je unikátní.

Jsou velmi citlivé na sebenepatrnější změnu vstupních podmínek. Nemůžeme je ani plně popsat, ani předpovídat a už vůbec ne plánovat. Život s nimi a hlavně v nich je jedno veliké dobrodružství. Nevíte nikdy přesně, zda bude pršet, jak se bude vyvíjet kurz akcií a kdy a do koho se zamilujete.

V levém menu naleznete stručné vysvětlení základních vlastností komplexních systémů, tak jak je ve svých knihách představuje profesor Yaneer Bar-Yam z Institutu pro výzkum komplexních systémů v Nové Anglii, USA. Jeho myšlenky jsou doplněny různými dalšími příklady od jiných autorů, které mi přišly zajímavé.

P.s. Nezapomeňte včas vypnout počítač a začít se pak pořádně rozhlížet kolem sebe!

Užitečné odkazy k teorii komplexních systémů


Webové stránky Institutu pro výzkum komplexních systémů (USA, Nová Anglie) -  http://necsi.edu/

Naleznete zde mnoho materiálů online včetně celého textu knihy Dynamics of Complex Systems, jejímž autorem je Yaneer Bar-Yam  http://necsi.edu/publications/dcs/index.html Pokud se bojíte integrálů, zkuste Making Things Work (Solving complex problems in complex world) od téhož autora.

Jako další pěkné čtení doporučuji knihy Stuarta Kauffmana. Česky vyšel Čtvrtý zákon (Paseka, 2004) s výtečným doslovem Antona Markoše, který knihu i překládal. Pokud čtete anglicky, doporučuji Kauffmanovu knihu  At Home in the Universe.

 

Nikdo z nás není majitelem pravdy. Nemůžeme ji vlastnit, můžeme ji však společně hledat v otevřeném dialogu, pokud si budeme pozorně naslouchat. Těším se na Vaše komentáře na lucie.novakova@fotocesty.cz.